Elfogadott Béremelés 2017
A hír már igaz,fogadták a béremelésre vonatkozó javaslatot. Már most érdemes elgondolkoznia minden vállalkozásnak, hogyan alakítják jövőre a gazdálkodásukat, hogy a többletköltségeket kitermeljék.
Készítettem egy összehasonlító táblázatot, amely jól szemlélteti a változásokat.
Egy szakképzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatott minimálbéres dolgozó
havi 15.013,- forinttal többe fog kerülni munkaadójának (157.648,- Ft, a dolgozó havi 11.072,- forinttal többet fog kézhez kapni (15%-os növekedés)
Szakmunkás minimálbér esetén 33.379,- forint a többlet munkáltatói teher (199.144,- Ft és 21.446,- forinttal több (25%-os növekedés) kerül a munkavállaló számára kifizetésre.
Itt jól látható a hangzatos kb. 5%-os járulékteher csökkentés, ami valójában a bérek növekedése miatt a terhek növekedését is jelenti.
Ha megnézzük alaposan az összehasonlító táblázatot, akkor van még néhány dolog, amin érdemes elgondolkodni:
- nem elegendő a minimálbéren / garantált bérminimumon lévők bérének emelése, hanem a felettük lévő állomány (nem minimálbéres munkavállalók, vezetők, középvezetők) bérét is arányosan meg kell emelni.
- rengeteg kedvezmény, kötelezettség, értékhatár a minimálbér mértékéhez kötött.
- az egyéni vállalkozók, a társas vállalkozások “főfoglalkozású” tagjainak kötelezettsége ugyancsak a minimálbérhez, de még inkább a garantált bérminimumhoz kötött, de 150%-kal növelten – túlélik, akiknek nincs lehetőségük KATA módot választani?
- a munkaadók ki tudják vajon termelni a többletet? Mit tehetnek? Árat emelnek, belerokkannak, vagy elbocsájtások mellett csökkentett termeléssel igyekeznek talpon maradni?